Skanzem (UNESSCO)

Skanzem Vlkolínec

Neďaleko Apartmánov Riviéra**  cca 10 km , sa nachádza Skanzem, zapísaný v knihe Unesco , VLKOLÍNEC.

Obec Vlkolínec sa nachádza neďaleko mesta Ružomberok, v nadmorskej výške 718 m. Vynímočnosťou Vlkolínca je zachovaná drevená architektúra. V obci sa zachovalo vyše 40 drevených domčekov zo 16. až 19. storočia a všetky vyzerajú ako jeden
Prvá zmienka pochádza z roku 1376. Najviac obyvateľov mala obec v 18. storočí (280), a dnes tu žije len okolo 20 obyvateľov. Vlkolínec poznačili roku 1944 vojnové udalosti a časť obce vyhorela.
Dominantou tejto rázovitej dedinky je zrubová zvonica z roku 1770. Ďalej sa tu nachádza aj murovaný kostolík Navštívenia Panny Márie z roku 1875, zrubová studňa (z r. 1860) a muzeálny objekt - Roľnícky dom s expozíciou pôvodného bývania a informačné stredisko.
V roku 1977 bol Vlkolínec vyhlásený za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Významným rokom v histórii Vlkolínca bol rok 1993, kedy bol zapísaný do Zoznamu svetového kulturného a prírodného dedičstva UNESCO
Vlkolínec sa nachádza na Slovensku vo vnútorných Západných Karpatoch, v pohorí Veľká Fatra, vo výške 718 m.n.m., pod vrchom Sidorovo.Obec Vlkolínec je typicky vrchárskou dedinou a nachádza sa v pohorí Veľká Fatra pod vrchom Sidorovo v nadmorskej výške 718 m. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1376, keď sa spomína ako ulica mesta Ružomberok. V roku 1625 mala 9 domov a roku 1828 51 domov. Počas 2. svetovej vojny v roku 1944 bola časť obce vypálená v rámci represálií nemeckých vojsk proti partizánom. 
Od roku 1977 bola vyhlásená pamiatkovou rezerváciou a od roku 1993 je zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Dôvodom vyhlásenia je, že v obci sa zachoval unikátny súbor 45 pôvodných, takmer nezmenených sedliackych domčekov s kamennými soklami, hlinou vymazanými stenami, so strechami pokrytými šindľom. Domy pochádzajú prevažne z 19. storočia a majú typický pôdorys s troma miestnosťami. Podlaha v predsieni a v komore je z udupanej hliny a obývacia izba má drevenú podlahu. Pec je umiestnená v predsieni a dym sa odvádza otvorom v šindľovej sedlovej streche. Hoci sú základy vymurované z lomového kameňa spravidla nemajú pivnicu. Všetky domy sú drevené, iba kostol je murovaný.

Kontaktujte nás...